image

image

یک شرکت دانش‌بنیان فعال در حوزه مدیریت پسماند(هیکو) موفق شده است، سامانه مدیریت پسماند صنایع را پیاده و اجرایی‌سازی کند.

سید مجتبی مرتضوی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان هم اندیشان صنعت مشاور، هدف اصلی این مجموعه را  ارتقای بهره‌وری در حیطه مدیریت پسماند عنوان کرد و گفت: این مجموعه دانش‌بنیان طرح عظیم مدیریت هوشمند پسماندهای پالایشگاهی و پتروشیمی به‌صورت کاملا مکانیزه را با استفاده از روش‌های بهبود فرآیند و ابزارهای مناسب و نرم‌افزارهای کاربردی و استاندارد با دید مدیریت برنامه‌ریزی منابع سازمان (ERP) در دستور کار خود قرار داد.

این فعال حوزه فناوری، در خصوص اهمیت و ضرورت مدیریت پسماند، بیان کرد: مدیریت ذخیره‌سازی، حمل‌ونقل، دفن و امحاء پسماندهای پالایشگاهی و  پتروشیمی به ویژه پسماندهایی که در طی عملیات‌ اجرایی در واحدهای صنعتی تولید می‌شوند و به دلیل وجود مواد آلی سمی و فلزات سنگین و غیره عمدتاً در دسته پسماندهای ویژه و خطرناک جای می گیرند، بسیار ضروری است.

وی ادامه داد: هرگونه حمل و نقل، نگهداری و یا امحاء غیراصولی این پسماندها می تواند اثرات مخربی را در محیط زیست و کاهش سطح کیفیت زندگی و ایجاد آلودگی در بر داشته باشد.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان هم‌اندیشان صنعت مشاور یادآور شد: لازم است با طرح یک سیستم اطلاعاتی مدیریت پسماند و همچنین با مدیریت اطلاعات ایستگاه‌های نگهداری پسماند، ماشین آلات حمل و نقل و کنترل تردد آنها، عملکرد تولیدکنندگان و پیمانکاران پسماند و روش‌های مدیریت پسماندها، بستری مناسب برای اجرای چرخه‌های بهبود و اقدام اصلاحی در حوزه کاهش ریسک‌های ایمنی و زیست محیطی فراهم شود.

این فعال حوزه فناوری، به معرفی محصول دانش بنیان این مجموعه به منظور مدیریت همه جانبه پسماند تحت عنوان نرم افزار جامع مدیریت پسماند‌های نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشگاهی پرداخت و گفت: با مطالعه در زمینه فرآیندهای پسماند متوجه شدیم که در این صنعت در کشورمان نرم‌افزار سیستماتیک وجود ندارد از همین رو با تحقیق و توسعه نرم‌افزار جامع مدیریت پسماندهای نفت و گاز و پتروشیمی را تولید کرده و تاکنون در بیش از ده شهر استقرار دادیم.

مرتضوی در خصوص ویژگی‌های این محصول دانش‌بنیان که آن را از نمونه‌های داخلی و خارجی متمایز می‌کند عنوان کرد: این نرم‌افزار 13 ماژول دارد این درحالی است که برخی از این ماژول‌ها رقیب ندارند و همچنین این محصول با کیفیت برتر از نمونه های خارجی، قیمتی بسیار پایین تر از آن‌ها دارد.

مدیرعامل شرکت هم اندیشان صنعت مشاور  ادامه داد: استفاده از این نرم‌افزار باعث شده است که به تمامی مسائل  مرتبط با پسماند به صورت کاملا جزئی نگاه شود بطوریکه اطلاعات و داده‌های مرتبط با پسماند تا رسیدن به یکی از مراحل بازیافت، تفکیک، پردازش و یا بازبابی رها نمیشود و تا حصول نتیجه پیگیری و فقط درصورتیکه در مراحل عنوان شده جای نگیرد دفع می‌شود.

لینک کوتاه این مصاحبه در سایت معاونت علمی ریاست جمهوری: isti.ir/Z7uw