image
مکان ما

قم خیابان روحانی کوچه 3

در دسترس هستیم

021-28425425(98+)

آدرس ایمیل

info@hico.ir

image 1398/12/20

سیستم مدیریت پسماندهای عمرانی و ساختمانی

فعالیت های ساختمانی در هر جامعه امری اجتناب ناپذیر بوده و میزان آن رابطه مستقیم با وضعیت اقتصادی و اجتماعی آن جامعه دارد. مدیریت پسماندها (ناشی از تخریب، ساخت و ساز و پروژه های ساختمانی) به دلیل حجم بالای تولید و پتانسیل آلایندگی، جزء لاینفک مدیریت پسماند شهری می باشد.
از این جهت شهرداری ها باید در راستای وظایف محوله بر اساس قانون مدیریت پسماندها- مصوبه سال ۱۳۸۳ مجلس شورای اسلامی و شیوه نامه ابلاغی از سوی سازمان شهرداری های وزارت کشور نسبت به مدیریت پسماندهای عمرانی و ساختمانی برنامه ریزی، ساماندهی، مراقبت و عملیات اجرایی مربوط به تولید، جمع آوری، ذخیره سازی، جداسازی، حمل ونقل، بازیافت، پردازش، دفع و آموزش و اطلاع رسانی در شهرها و حریم آن ها اقدام نمایند .
شرکت مهندسی هیکو براساس استانداردها و نیازهای ارائه شده در این مستندات ، اقدام به اجرایی نمودن فرآیندهای مدیریت پسماندهای ساختمانی و عمرانی  به صورت مکانیزه و هوشمند در سازمان مدیریت پسماند نموده و سه ماژول یکپارچه را در این بخش تولید نموده است.

ضرورت اجرای سیستم مدیریت پسماند

 1. عدم وجود بانک اطلاعاتی به روز از خودروها و پیمانکاران عضوو غیر عضو
 2. عدم آگاهی از تولید پسماند ساختمانی و عمرانی از لحظه ابتدایی شروع عملیات
 3. عدم اطلاع از اختیاراتی که قانون در اختیار پرسنل سازمان پسماند قرارداده است
 4. عدم اطلاع از قوانین بسیار مفیدی که در موارد ذکر شده بیان شده است
 5. عدم امکان طبقه بندی کردن اطلاعات سازمان با توجه به سطوح دسترسی
 6. پراکنده بودن اطلاعات سازمان های مدیریت پسماند که شامل خودروهای سازمان، خودروهای خارج از سازمان، پیمانکاران، رانندگان و قراردادهای انها می شود
 7. عدم دسترسی آسان به پیمانکاران و مالکان ساختمان برای دریافت مجوز
 8. عدم دسترسی آسان به همشهریان و ارگانهای دولتی و خصوصی جهت درخواست خاک مرغوب
 9. عدم اطلاع پیمانکاران از مجوزات در حال انجمام و وضعیت سایر مجوزات آنها
 10. عدم اطلاع رانندگان خودرو ها از وضعیت عضویت آنها
 11. عدم امکان تمدید مجوز پیمانکار توسط خود پیمانکار بدون نیاز به مراجعه حضوری به سازمان
 12. عدم سیستم مکانیزه جهت وروود خودرو های پسمانهای ساختمانی و عمرانی به سایت های تخلیه
 13. وجود دخالتهای نیروی انسانی برای اعمال سلیقه ای امور
 14. وجود اشتباهات انسانی در تایید یا عدم تایید خودرو به سایتها
 15. عدم وجود سیستم تشویق برای پیمانکاران قانون مند
 16. عدم وجود سیستم جریمه برای پیمانکاران و خودرو های متخلف و یا ملک های دارای تخلف
 17. عدم یکپارچگی در اطلاعات مناطق شهرداری ها با سزمان مدیریت پسماند
 18. عدم وجود یک سیستم یکپارچه برای نظارت، اطلاع از مجوزات و یا صدور جرایم
 19. عدم وجود سیستمی یکپارچه برای بازرسین جهت ثبت تخلفات
 20. عدم امکان گزارش گیری متنوع ،کامل، سریع ازجهات مختلف کاربردی برای مدیران سازمان

سامانه تحت وب مدیریت پسماند های عمرانی و ساختمانی
سازمان های پسماند که یکی از مهمترین سازمانهای تحت امر شهرداری های کشور می باشد، در معاونت های مختلف، خدماتی را به شهروندان و یا سازمانهای متبوع دیگر شهرداری ها ارائه می نمایند. یکی از این معاونت ها، معاونت فنی و اجرایی(مدیریت اجرایی) است که تقریبا ایجاد این دپارتمان در چارت سازمانهای مدیریت پسماند امری بدیهی است. معاونت فنی و اجرایی دارای شرح وظایف متعددی می باشد که یکی از این خدمات، انجام ، نظارت و کنترل پسماندهای ساختمانی ، عمرانی است که در سازمانهای پسماند به بخش ” خاک و نخاله عمرانی و ساختمانی” معروف می باشد. با توجه به موضوع این طرح، نیازمند اطلاعاتی دقیق در این زمینه می باشد که طبق مطالعات میدانی انجام شده می توان گفت اکثر قریب به یقین همه سازمانهای پسماند به دلیل نداشتن ابزاری مناسب و یکپارچه اطلاعاتی که ارائه می دهند یا بطور کامل نیست و یا منطبق بر واقعیت موجود در شهر خود نمی باشد. ولی امیدواریم شهر مورد مطالعه از این موضوع مستثنا بوده و اطلاعات دریافتی کامل و صحیح باشد. پس از دریافت اطلاعات همه موارد را به ضریب ریالی آنها اختصاص داده و تمام موارد را به عدد ریالی تبدیل می کنیم تا بتوانیم توجیه اقتصادی برای طرح ارائه نماییم. عوامل زیادی برای رسیدن به این عدد ریالی وجود دارد که از پر اهمیت ترین آنها میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

اپلیکیشن بازرسین پسماند های عمرانی و ساختمانی
با استفاده از این برنامه شما بصورت لحظه ای به آخرین اطلاعات مجوزات، پیمانکاران، مالکین خودرو و تخلفات دسترسی دارید.
دسترسی به برنامه از طریق نام کاربری اختصاصی بازرسی شما فراهم شده است.
لیستی از مجوزات در کلیه وضعیت های ممکنه در تب مجوزات قابل رویت است. مجوزاتی که به اتمام نرسیده¬اند امکان گزینش و فیلتر در ساختار های متعدد برای تسهیل در دسترسی به اطلاعات مجوز را دارا هستند. کلیه جزئیات مرتبط با مجوز در دسترس شماست. امکان مشاهده اطلاعات مجوز بر اساس کد مجوز بصورت جستجو فراهم شده است.
امکان تایید مجوزات بصورت تایید اولیه و ثانویه فراهم شده است. مشاهده اطلاعات مرتبط با مجوز نظیر خودروهای شرکت کننده و اطلاعات پسماندهای انتقالی تامین شده است.
لیستی از پیمانکاران با امکان جستجوی پیمانکار و مشاهده جزئیات اطلاعات آنها فراهم شده است. از پیمانکاران میتوان به مجوزات و خودروهای آنها دسترسی یافت.
لیستی از مالکین خودروهای حفار و غیر حفار، با امکان جستجوی مالک بر اساس فیلترهای قابل تعیین و مشاهده کامل جزئیات آنها فراهم شده است. امکان ثبت تخلف برای خودروها، مشاهده آرشیو تخلفاتی و جزئیات مجوز جاری آنها در برنامه تعبیه شده است.
لیستی از انواع تخلفات خودروهای عضو و غیر عضو کمیته به همراه تخلفات املاک در سامانه وجود دارد تا امکان رصد آرشیو تخلفات یک متخلف با استفاده از استعلام اطلاعات تخلف تامین شود.
امکان ثبت تخلف برای خودرو و ملک وجود دارد. بازرسین متخلف را شناسایی و با ثبت اطلاعت تخلف آنها، یک تخلف برای آنها گزارش میکنند.
بروز رسانی آنلاین لحظه ای در تمامی مراحل کار در دسترس بازرسین است.

سامانه تحت وب پیمانکار و شهروند پسماند عمرانی و ساختمانی
این سامانه، بمنظور تسهیل در دسترسی پیمانکاران برای اخذ مجوز فعالیت، و همچنین شهروندان برای درخواست خاک مرغوب شهروندی ایجاد شده است.
پیمانکاران بر اساس نام کاربری و رمز عبوری که سازمان مدیریت پسماند در اختیار آنها می­گذارد می­توانند وارد سامانه شوند و با تکمیل اطلاعات مجوز، مجوز خود را درخواست دهند. این مجوزات با پرداخت الکترونیک از طریق درگاه آنلاین بانکی به مرحله تایید مدیریتی می­رسد. مجوزات تایید شده قابل پرینت و شروع به کار خواهند بود.
برای پیمانکاران امکان مشاهده و رصد وضعیت کلیه مجوزاتی که تا بدین لحظه اخذ نموده اند فراهم می­باشد.
شهروندان نیز میتوانند حجم درخواستی خاک مرغوب خود را درخواست دهند و با پرداخت الکترونیک به تایید مدیریت برسانند، این اطلاعات به مجوزات پیمانکاری اختصاص داده می­شود و توسط مدیریت خاک درخواستی آنها از طرف پیمانکار تامین و تایید می­شود.
لیستی از پیمانکاران هم بمنظور آشنایی شهروندان با پیمانکاران مجاز به فعالیت بصورت مستقل نمایش داده میشود.